Na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całą rodziną

Msza święta dla bardzo wielu wierzących katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to też według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są również różne rodzaje takowych mszy. Oprócz nabożeństwa, które są w niedzielę, możemy wyróżnić inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w jakich jako katolik trzeba brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku a także Pierwszy dzień roku to także czas, gdy osoby wierzące idą na mszę świętą do kościoła. Katolicy zbierają się wtedy w swoich własnych kościołach na mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta jest centrum chrześcijańskiego życia. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Druga część to Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak i od wiernych, bo wedle wiary chrześcijańskiej też jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Potem ksiądz daje znak krzyża i ludzie zgromadzeni w świątyni powtarzają wraz z kapłanem ten znak. Podobnie msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Następnie ksiądz przechodzi do zasadniczej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Warto też dodać, iż dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu częstokroć ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie zawsze jest tak samo śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się też podczas mszy śpiewanie kolęd. Na każdej mszy kapłan wygłasza także własne kazanie. Kazanie jest zaraz po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem takiej mszy świętej jest również przyjęcie komunii świętej. Wtedy wszyscy wierni zbierają się przeważnie pod ołtarzem, gdzie ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię świętą z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek i tam ksiądz lub kilku księży w zależności od ilości osób, podchodzi i udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze święte wierni przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są przynoszone do kościoła, ażeby od małego poznały swoją kulturę i wiarę. Zdecydowana większość tych maluchów przygotowywana jest do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *